Zbiornik wody pitnej jako ogniwo produkcyjne

 

Wodolecznictwo i balneologia znane są od średniowiecza. Stały się bardzo popularne dzięki rozwojowi chemii analitycznej, która powalała prowadzić analizy chemiczne wód. Laboranci zajęli się również badaniem wody w innych akwenach, z których kluczowym okazał się zbiornik wody pitnej.

Zastosowanie zbiorników wody pitnej

zbiornik wody pitnejPrzy użyciu wód mineralnych oraz wód wypełniających naturalny zbiornik wody pitnej na terenie każdego uzdrowiska próbowano łagodzić choroby zakaźne. Stosowano bicze z zimnej wody, okłady z lodu obok wody czystej pochodzącej z głównego zbiornika wody pitnej. Stosowano wody mineralne oraz zimne do łagodzenia chorób takich jak żółtaczka, febra, cholera, stany zapalne żołądka i jelit. Otulano chorych w mokre i zimne prześcieradła, co miało zmniejszać odczyn zapalny. Ogniska zapalne z reguły cechują się obrzękiem, zarumienieniem i podwyższoną temperaturą. Kuracjusze poza kąpielami, pływaniem czy pluskaniem się w basenach, oddawali się również spacerom i przechadzkom po okolicznych parkach i ogrodach. Wody lecznicze i główny zbiornik wody pitnej stanowił rezerwę dla szpitala uzdrowiskowego i lokalnej apteki, gdzie sprzedawano wodę w butelkach lub bańkach. Niebawem, bo za kilkanaście lat ruszyła produkcja fabryczna leczniczych wód. Bazę stanowił zbiornik wody pitnej, skąd pobierano próbę w ilości kilku litrów i poddawano nasycaniu solami mineralnymi. Był to początek terapii regulującej poziom elektrolitu.

Postępy technologiczne nasycania wody elektrolitami tzn. kationami oraz anionami to szeroki temat. Nowoczesna aparatura podłączona do głównego zbiornika wody pitnej, jest wstanie wytwarzać wody mineralne o unikalnym składzie, często produkowane na zlecenie, dla indywidualnego odbiorcy, w tym pacjentów kurortów i uzdrowisk.