Zbadanie kleszcza może uchronić nas przed boreliozą

Co zrobić, jeśli po długim jesiennym spacerze znajdziemy w swoim ciele kleszcza? Najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej wyjąć go w umiejętny sposób. Instrukcję co do prawidłowego wyjęcia kleszcza można znaleźć w internecie. Najlepiej wykręcić go delikatnie pęsetą. Potem kleszcza można spakować do woreczka strunowego i zabrać go na badania do laboratorium.

W laboratoriach badają kleszcze pod kątem boreliozy

niedrogie badanie kleszczaDlaczego tak ważne jest zbadanie kleszcza, którego wyciągniemy ze swojego ciała? Dlatego, że może nas to uchronić przed ciężką i nieuleczalną póki co boreliozą. Jeśli udamy się z wyjętym kleszczem do laboratorium to od razu możemy tam wykonać niedrogie badanie kleszcza i dowiedzieć się, czy przenosi on jakieś choroby. Mówiąc najprościej jak się – jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia. Dzięki zbadaniu kleszcza od razu dowiemy się czy musimy udać się do lekarza rodzinnego po antybiotyk. Jeśli nie zrobimy badania to oznaką boreliozy będzie wędrujący rumień, który pojawia się po około trzech tygodniach od wyjęcia kleszcza. Wtedy jednak na antybiotyki jest już trochę za późno. Badanie kleszcza w laboratorium kosztuje obecnie kilkadziesiąt złotych i naprawdę nie jest to wiele w kontekście własnego zdrowia. A już tym bardziej jeśli chodzi o zdrowie dzieci. Jeśli tylko zauważymy kleszcza u siebie bądź naszego dziecka to od razu wybierzmy się z nim do laboratorium, żeby wiedzieć co i jak dalej robić.

Piękna i kolorowa jesień sprzyja długim spacerom po parkach i lasach. Pamiętajmy, że jest to czas, w którym kleszcze polują na nas szczególnie aktywnie. Dlatego jeśli znajdziemy w ciele kleszcza to dokładnie go wyjmijmy i zabierzmy go do zbadania. Jeśli okaże się, że nic w nim nie ma złego to będzie można odetchnąć z ulgą i spokojnie w nocy spać.