Zapalenie świecy dla zmarłego

Śmierć bliskiej osoby to ogromny cios dla członków rodziny, którzy po pogrzebie muszą poradzić sobie z nową rzeczywistością. Osoby mieszkające blisko cmentarza, na którym został pochowany zmarły zazwyczaj w celu upamiętnienia często pojawiają się na grobie, aby zapalić znicz i przynieść kwiaty.

Czy można zapalić świecę dla zmarłego w domu?

świeca dla zmarłegoInaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy bliscy mieszkają daleko i nie są w stanie zbyt często odwiedzać grobu zmarłego. Równocześnie rodzina mieszkająca na przykład za granicą chciałaby upamiętnić bliską im osobę podczas ważnych dat i rocznic. Tutaj idealnym rozwiązaniem może okazać się biała świeca dla zmarłego, którą można zapalić w domu. Tego rodzaju produkt stawia się na parapecie przy oknie, co jest symbolem połączenia ze światem pozagrobowym. Niektórzy uważają, że zapalenie takiej specjalnej świecy pozwala na oczyszczenie i uwolnienie duszy zmarłego. Jest to więc pewnego rodzaju pomoc dla tych, którzy prowadzili niekoniecznie pobożne życie i być może potrzebują takiego właśnie wsparcia. Dobrze więc poszukać w internecie tego rodzaju świecy, aby móc dzięki niej podkreślić naszą pamięć o zmarłej osobie. Często niewielkie świece do zapalenia dla zmarłych są również dostępne we wnętrzach kościoła. To dowód na to, że jest to znany i praktykowany rytuał chrześcijański. Jeśli jest on stosowany w kościołach, to dlaczego nie zastosować go także w naszym mieszkaniu czy domu. 

Aby nie stawiać samej świeczki bezpośrednio na parapecie i nie spowodować zagrożenia dla nieruchomości i domowników, warto umieścić świecę w specjalnym lampionie czy latarence. najczęściej palimy taką świecę w rocznicę śmierci, datę urodzin czy z okazji przeróżnych świąt, które do tej pory były spędzane wspólnie ze zmarłym.