zabudowa szklana

Zabudowy szklane- właściwości

Każdy materiał ma swoje właściwości, swoje wady i zalety, możliwości projektowe i ograniczenia, zatem nie wszystko nadaje się do wszystkiego. Plastik nie sprawdziłby się w konstrukcji drzwiowych, chyba, że to drzwi do kabiny prysznicowej. Zabudowy szklane są ładne.

Zabudowy szklane są ciężkie.

zabudowa szklanaDrewno jako naczynia kuchenne to średni pomysł, bo mimo iż nie rysują one powierzchni, to ciężko je się myje, łatwo się odbarwiają i są mało odporne na wilgoć. Metal nie może być używany jako materiał to mebli ogrodowych, bo nie dosyć, że będą one niewygodne, to szybko się nagrzewają i szybko się ochładzają, a metal ma tendencję do rdzewienia, więc trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji. Szkło wydaje się być najbardziej uniwersalnym materiałem. Można z niego robić zarówno małe, ozdobne dekoracje na stół, jak i wielkie zabudowy szklane. Meble ze szkła (poza stoikami kawowymi) nie znalazły zastosowania, ale poza tym można ze szkła robić wszystko. Drzwi, okna, zastawę stołową, figurki, miseczki, daszki szklane. Szkło może być przeźroczyste lub kolorowe, lśniące, matowe lub szronione, gładkie lub lekko wypukłe, gdy mają wzorki np. fale. Nawet grafika na szkle wygląda bardzo efektownie, szczególnie jeśli jest wielkości obrazu, a jej fotograficzna dokładność robi ogromne wrażenie na każdym kto ją zobaczy. Szkło łatwo poddaje się obróbce cieplnej. Trzeba je ogrzać do bardzo wysokiej temperatury, żeby je stopić, uformować do pożądanej formy, a następnie schłodzić w wodzie, by zachowało kształt. Barwnik dodaje się w momencie topienia, by kolor równomiernie się rozprowadził po całości materiału. Przy obróbce trzeba bardzo uważać, żeby się nie poparzyć i nie upuścić delikatnego materiału. Drewno czy kamień może spaść na ziemię, ale szkło by się stłukło.

Byłoby szkoda gdyby grafika na szkle się zbiła. Zabudowy szklane czy daszki szklane są robione ze wzmacnianego szkła, które zapobiega właśnie jego zbiciu.