Zabawka ma bawić, ale też uczyć

Świat zabawek to świat tak rozległy, że nie da się mówić o braku wyboru w przypadku tej dziedziny dziecięcej rozrywki. I całe szczęście, ponieważ dzięki zabawkom maluchy nie tylko przyjemnie spędzają czas, ale też wiele tego typu produktów ma wpływ na rozwój dzieci. Dlatego podczas szukania zabawek rodzice koniecznie powinni zwracać uwagę na to, co kupują.

Nauka dzięki interaktywnej zabawce

zabawki interaktywne dla trzylatkaZainteresowanie zabawkami pojawia się bardzo szybko i trudno się dziwić, że maluchy ogrom czasu spędzają właśnie na zabawie różnymi przedmiotami. Klocki, samochody, lalki, puzzle i wiele, wiele innych produktów znajduje się na sklepowych półkach. Rozrywka to jedna strona medalu, ale warto także przy okazji wykorzystać zabawki do innych celów. Dają one między innymi możliwość nauczenia maluchów współdziałania z rówieśnikami, w końcu bawić można się w grupie. Poza tym istotnym aspektem jest też nauka, oczywiście wprowadzana w odpowiednim wieku. Dobry przykład to zabawki interaktywne dla trzylatka albo trochę starszego malucha. Dzięki nim dzieciak uczy się choćby kolorów czy cyfr albo liter. Także język obcy można zacząć szkolić dzięki tego typu produktom. Poza tym zabawki interaktywne wciągają dzieci do korzystania z ich możliwości. Ciekawość, samodzielność, skupienie uwagi – dobre zabawki rozwijają również w tych dziedzinach. Warto o tym pamiętać, wybierając na przykład prezenty na urodziny czy święta Bożego Narodzenia.

Ciekawym przykładem są zwierzątka czy lalki. Ich głos czy gesty na pewno wzbudzają zainteresowanie dziecka, ale przy okazji też uczą empatii, czy pokazują świat zewnętrzny, zachowania w tym świecie, których dziecko może jeszcze nie znać. I właśnie dzięki temu stają się wartościowymi pomocnikami w rozwoju maluchów. Nawet jeżeli czasem bywają zbyt głośne, to chyba warto przymknąć na to oko.