Wykorzystanie kół pasowych

 

Rozwój przemysłu i różnorodnych technologii skłania do wyboru najlepszych rozwiązań, niezależnie od dziedziny przemysłu. Wymagający klienci oczekują solidnych i sprawdzonych rozwiązań. Producenci wychodzą na przeciw potrzebom rozwijającego się nieustannie rynku konkurencyjnego.

Rodzaje i specyfika działania kół pasowych

koło pasoweOptymalne i dobrze przemyślane rozwiązania zawsze przynoszą efekty. Koła pasowe, które są jedną z części przekładni pasowej powinny być niezawodne i trwałe. Dlatego wykonywane są głównie z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, aluminium lub żeliwa. W konstrukcji rozmaitych maszyn najczęściej spotykane jest koło pasowe płaskie, koło pasowe klinowe oraz koło pasowe zębate. Dość popularnym wariantem są też koła pasowe wielorowkowe. Do zalet kół pasowych klinowych należą: niskie koszty eksploatacji, niwelowanie gwałtownych zmian w obciążeniu i drganiach, niezawodność i bezpieczeństwo. Koła pasowe zębate przystosowane są do przekładni synchronicznych zębatych a koła pasowe płaskie montowane są na wałach przekładni płaskich. Całkiem inne zastosowanie mają koła pasowe wielorowkowe, które umożliwiają przenoszenie dużej mocy przy wykorzystaniu urządzeń o niewielkich gabarytach. Dlatego koła pasowe wielorowkowe sprawdzają się bardzo dobrze przy prasach, szlifierkach, przenośnikach taśmowych oraz urządzeniach do obróbki drewna. Odpowiednio dopasowane koło pasowe minimalizuje niepożądane drgania oraz inne zakłócenia, które mogą w negatywny sposób wpływać na działanie maszyny.

W każdej branży ceniona jest niezawodność urządzeń, koła pasowe również wpływają na płynną pracę i bezproblemowe działanie. Jest to ważne dla każdego przedsiębiorstwa, aby zapewnić najwyższą jakość usług i ograniczyć możliwość wystąpienia awarii, które zakłócają przebiegające procesy.