Wybór drzwi inwentarskich do budynków gospodarczych

W projektowaniu obory, czyli budynku do hodowli bydła lub chlewni, czyli budynku do hodowli trzody, trzeba uwzględnić odpowiednie drzwi inwentarskie. Najlepiej postawić od razu na drzwi inwentarskie od producenta, a nie kupować używanych już drzwi od innych hodowców.

Rodzaje drzwi inwentarskich – przesuwne oraz otwierane

drzwi inwentarskie producentWiadomo, że często chcemy zaoszczędzić na takich „drobnostkach”, ale wbrew pozorom drzwi inwentarskie to bardzo ważny element budynku gospodarczego. Wśród drzwi inwentarskich wyróżnia się drzwi przesuwne oraz drzwi otwierane. Z pewnością drzwi przesuwne są droższe, ale też zapewniają większe bezpieczeństwo i oszczędzają miejsce. Jeśli budynków jest sporo i znajdują się one blisko siebie, drzwi przesuwne będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Drzwi otwierane są dobrym rozwiązaniem w przypadku jednego budynku gospodarczego. Na pewno solidne drzwi inwentarskie producent ma do zaoferowania całe mnóstwo systemów i nowoczesnych technologii, z których warto skorzystać. Szczególnie drzwi inwentarskie przesuwne w nowoczesnych oborach otwierane są za pomocą pilota czy kodu. Wiadomo, że takie drzwi inwentarskie są znacznie bezpieczniejsze dla zwierząt. W przypadku drzwi otwieranych może dochodzić do tego, że zwierzęta będą się o nie obijać i ranić, wychodząc na zewnątrz np. na pastwisko. W przypadku drzwi przesuwnych nie ma takiego problemu, ponieważ drzwi przesuwają się w bok – albo od strony zewnętrznej albo wewnętrznej (częściej).

Za drzwiami inwentarskimi powinna znaleźć się mata dezynfekcyjna, która będzie zapobiegać przed wnoszeniem do obory czynników zakaźnych z zewnątrz. Niektóre drzwi inwentarskie posiadają również specjalne systemy przeciwpożarowe. Są też drzwi ocieplane, które nie przepuszczają zimnego powietrza do wnętrza i nie wypuszczają ciepła na zewnątrz budynku gospodarczego.