Wybieramy regał do archiwum

Organizacja w archiwum wymaga zastosowania się do specjalnych wytycznych, które zapewniają odpowiednie warunki do przechowywania dokumentacji oraz niwelują ryzyko wystąpienia niszczycielskich zagrożeń, które mogłyby spowodować ogromne straty w przechowywanych pismach.

Znaczenie regałów do archiwum

regały do archiwumPrawidłowe wyposażenie i usytuowanie pomieszczenia, którego przeznaczeniem będzie przechowywanie różnego rodzaju dokumentacji archiwalnej, podyktowane jest przepisami zawartymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. W treści tego dokumentu znajdziemy informacje zarówno o konieczności zastosowania specjalnych zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz antywłamaniowych, ale także wytyczne dotyczące wyposażenia pomieszczenia i organizacji przestrzeni. Dowiadujemy się, że regały do archiwum powinny być wykonane z metalu, zabezpieczonego przed korozją. Prostopadłe ustawienie do okien i oddalenie od ściany na odległość co najmniej 5 centymetrów zapewni odpowiednie zabezpieczenie przed światłem słonecznym oraz wilgocią. Odstęp między podłogą o najniższą półką oraz między najwyższą półką a sufitem powinien zapewniać odpowiednią cyrkulacje powietrza. Szerokość półek stojących pod ścianą nie może przekraczać 40 centymetrów, natomiast wolnostojące mogą mieć nawet 80 centymetrów. Konieczne jest również wyposażenie w szafy i regały z odpowiednimi zabezpieczeniami, które posłużą do przechowywania specyficznych dokumentów.

Archiwum to bardzo specyficzne pomieszczenie, którego organizacja powinna przebiegać zgodnie z rozporządzeniami zawartymi w dokumencie wydanym przez Prezesa Rady Ministrów. Zawarte tam informacje determinują zarówno zastosowanie stosownych zabezpieczeń pomieszczenia, jak i wybór odpowiednich mebli do przechowywania, zapewniających odpowiednie warunki.