Własne logo – ile kosztuje?

 

Jako doświadczony już grafik, który od ostatnich paru lat specjalizował się przede wszystkim w obróbce fotografii stwierdziłem, że trochę się przebranżowię. Oczywiście nadal będę grafikiem, bo faktycznie jest to niesamowicie dochodowy zawód, ale trzeba będzie jeszcze przemyśleć, czy może nie będę chciał tworzyć logo i innych materiałów graficznych dla firm.

Logo tworzone przez grafika

projektowanie logo dla firmOczywiście firmy dzisiaj mają pełno ciekawych programów, w które można zainwestować, bądź też są to programy za darmo. Jednak ja jako grafik faktycznie widzę ogromną różnicę między logo wykonanym właśnie przy wykorzystaniu takich programów a profesjonalnym logo od grafika. Oczywiście, zawsze można wybierać tańszych specjalistów, ale projektowanie logo dla firm musicie wiedzieć, że faktycznie wymaga sporo wysiłku. Żaden grafik nie będzie chciał pracować za niskie stawki. Może dlatego właśnie postanowiłem zacząć tworzyć logotypy póki co dla mniejszych i średnich firm, bo te albo nie mają jeszcze własnego logo, albo mają, ale chcą je jeszcze przerobić. Ten temat na pewno jest bardzo ciekawy i na pewno muszę nauczyć się jeszcze paru rzeczy. W dzisiejszych czasach jednak mogę wam jednak powiedzieć, że z kursami nie ma żadnych problemów. Można je przejść naprawdę szybko i sprawnie, ale bardziej martwiłem się, że faktycznie znajdę klientów. To była przecież podstawa działalności.

Jednak postanowiłem samodzielnie poszukiwać klientów, bo faktycznie było to bardziej dochodowe dla mnie. Wiele dostępnych stron z ogłoszeniami również mi pomagało. Jeśli mogę coś powiedzieć, to do każdego logo podchodziłem indywidualnie. Nie wiem, jak inni graficy, ale ja faktycznie chciałem zajmować się tym wszystkim profesjonalnie, a tu nie było miejsca na błędy i sztampowość.