Właściwości wykładzin sportowych

Prawdopodobnie większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją dwa typy wykładzin: wykładziny dywanowe, a także wykładziny wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej PVC. Niewielu z nas jednak wie, że wśród tych wykładzin znajdziemy wykładziny domowe, obiektowe, a także sportowe, które swoje zastosowanie znajdują ze względu na właściwości.

Szczególne cechy wykładzin sportowych

wykładziny sportoweZ jakiego powodu na terenie, np. siłowni, nie powinniśmy stosować wykładzin przeznaczonych do zastosowania w domu? Powodów jest kilka, a każdy z nich jest cechą wyróżniającą najlepsze wykładziny sportowe na tle pozostałych wykładzin. Jeśli chodzi o obiekty sportowe, ze względu na zastosowanie, najczęściej wykorzystywane są wykładziny PVC, trudno bowiem wyobrazić sobie, by mecz siatkówki odbywał się na podłożu wyłożonym wykładziną dywanową. Wykładziny sportowe zróżnicowane są ze względu na konieczną amortyzację wstrząsów – jest to zależne przede wszystkim od sportu, który będzie na nich uprawiany. Należy pamiętać, że do składu wykładzin sportowych zaliczymy też wszelkiego rodzaju linoleum układane w szatniach lub na korytarzach danych obiektów. Wykładziny te – ze względu bezpieczeństwa – powinny charakteryzować się szczególną przyczepnością, a jednocześnie powinny być odpowiedniej grubości, by zapewnić osobom przebierającym się w szatni, właściwą izolację od powierzchni chłodnej, najczęściej betonowej, podłogi.

Na rynku dostępnych jest kilku wiodących producentów zajmujących się produkcją wykładzin sportowych. Ich produkty wyróżniają się pod różnymi względami i dość łatwo określić, z produktów którego producenta powinniśmy skorzystać, jeśli mamy takie, a nie inne potrzeby. Jeśli mamy problem z dobraniem właściwej wykładziny, w sklepie możemy skorzystać z pomocy eksperta.