Ważne dni dla każdego katolika, czyli rekolekcje

 

Kilka dni w roku jest szczególnie ważne dla każdego wierzącego. Są nimi z pewnością święta – Bożego Narodzenia czy Wielkanoc – choć wyjątkowo ważny jest czas przygotować do nich. Święta te poprzedzone są rekolekcjami – są to najczęściej cztery dni poświęcone na modlitwę i spowiedź.

Duchowe odnowienie poprzez uczestnictwo w rekolekcjach

rekolekcjeSłowo rekolekcje pochodzi z łaciny i oznacza „powtórnie”. Jest to czas ważny dla katolików, ponieważ wtedy oddają się oni modlitwie oraz pobierają nauki, które przekazują im księża. Rekolekcje odbywają się zazwyczaj w okresie adwentu oraz wielkiego postu. Oba te wydarzenia poprzedzają dwa najważniejsze święta w religii chrześcijańskiej – Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Wyjazdy rekolekcyjne mają na celu odpowiednie przygotowanie do nadchodzących świąt, odnowienie swojej więzi z Bogiem i religią poprzez spowiedź, a niejednokrotnie – nawrócenie. Wiele osób wykorzystuje podniosły i wyjątkowy czas przed świętami kościelnymi na to, aby nawrócić się na katolicyzm. Rekolekcje to idealna okazja do tego, aby wysłuchać wielu cennych nauk kościoła, przemyśleń księży czy innych ludzi. Rekolekcje często prowadzone są w sposób luźny, tak aby zainteresować nimi wszystkich zgromadzonych. Odbywają się one nie tylko w kościele, ale także w szkołach czy specjalnych salach rekolekcyjnych. Ośrodki rekolekcyjne oferują dłuższe nauki, które trwają nawet do siedmiu dni. Jest to czas, który należy poświęcić na modlitwę oraz na wyciszenie się. Wielu ludzi odczuwa wtedy wyjątkowo silną więź z kościołem i religią.

Rekolekcje to podniosłe wydarzenie, które wyzwala swego rodzaju duchowość. Po udziale w rekolekcjach kościelnych możemy być pewni, że odpowiednio przygotowaliśmy się do celebrowania narodzin bądź zmartwychwstania. Dodatkowo, po każdych rekolekcjach możemy przystąpić do sakramentu spowiedzi.