Stworzenie idealnych palet

 

Palety wydają się bardzo prostym produktem, którego produkcja nie jest zbyt czasochłonna. Warto jednak wiedzieć, że ich stworzenie wymaga posiadania całego szeregu specjalistycznych maszyn. Wśród mnich znajdują się: czyszczarki do desek, rozkładarki, układarki, wypalarki oraz obrzynarki. Dziś zajmę się nieco bliżej tymi ostatnimi.

Kupno obrzynarki do palet

obrzynarka do paletKażdy szanujący się tartak posiada na wyposażeniu obrzynarkę dedykowaną produkcji palet. Różni się ona nieco od takiej, która przycina jedynie deski. W przypadku palet drewno jest zazwyczaj także wyfrezowane, zatem właściwie powinniśmy mówić nie o obrzynarce do palet, lecz o frezarko-obrzynarce. Niezależnie jednak od nazewnictwa najważniejsze jest to, aby nasz sprzęt posiadał, jak najlepsze parametry. Najistotniejsze są oczywiście silniki maszyny. Najlepiej jeśli będą one posiadały dużą moc. Przeważnie mamy do czynienia z zespołem aż czterech silników, które pracują równocześnie nad obrzynaniem palet oraz sześciu zajmujących się frezowaniem drewna. Co ciekawe, dobra obrzynarka do palet nie musi być wcale (w przeciwieństwie do obrzynarki do desek) urządzeniem o dużych gabarytach. Przeważnie nie jest ona dłuższa niż cztery metry, jednak sporo waży (około 14000 kg). Kupując tego typu sprzęt, należy także zwrócić uwagę na to, z czego składa się zestaw. Nie zawsze bowiem sprzedawane maszyny są kompletne. Obrzynarka powinna zawierać oprócz głównej konstrukcji i zespołów silników także przenośniki łańcuchowe oraz układ pneumatyczny. Bez tych elementów nie poradzimy sobie ze sprawną i szybką produkcją palet.

Palety są produktami bardzo prostymi w swojej budowie, jednak aby mogły stanowić bezpieczne podłoże dla towarów, muszą spełniać szereg różnych wymagań. Stworzenie palet nie jest zatem tak proste, jak mogłoby się wydawać. W ich produkcji najważniejszy jest dobrej jakości sprzęty, w tym odpowiednia obrzynarka.