Specjalne łóżko dla osoby chorej

 

Niektóre osoby wymagają bardzo długiej i intensywnej opieki medycznej. Ich stan może nie kwalifikować się na pobyt w szpitalu, ale wciąż potrzebują pomocy i wygód, które ulżą im w chorobie. Dlatego bardzo często trzeba pomyśleć nad zakupem specjalnego łóżka.

Łóżka ortopedyczne – czy pomagają?

łóżko ortopedyczneTakie łóżka są nie tylko ogromną pomocą dla samej osoby chorej, ale i dla jej opiekunów. Dlaczego? Przede wszystkim takie łóżko ortopedyczne ma wiele przydatnych funkcji. Nie można porównać go z normalnym łóżkiem, choć może ono wyglądać nieco podobnie. Wszystkie mechanizmy bowiem są ukryte, a wszystko można zakryć kołdrą, poduszkami itp. Wówczas osoba chora nie odczuwa cały czas tego, że musi być specjalnie traktowana. To bardzo ważne dla samego zdrowia psychicznego i lepszego samopoczucia takiej osoby, która sporą część dnia w takim łóżku spędza. Takie łóżka przede wszystkim mają mnóstwo funkcji, które uruchamiamy pilotem. Możemy rozłożyć łóżko do snu i znów je złożyć do pozycji siedzącej. Nikt nie musi zatem wciąż przenosić i podnosić chorego, któremu z pewnością byłoby po prostu niewygodnie. Podobnie osoba opiekująca się mogłaby nie mieć na tyle siły, by stale taką osobę podnosić i odpowiednio układać. Takie łóżko idealnie przy pomocy pilota można ustawić do różnych pozycji, które przykładowo będą ułatwiały rehabilitację. Niektóre z tych łóżek są wyposażone w materace przeciwodleżynowe, ale czasem trzeba taki materac dokupić osobno. Jeśli dana osoba sporą część spędza na takim łóżku, taki materac to podstawa.

Łóżka ortopedyczne bardzo pomagają w opiece nad osobami, które dalsze leczenie mają w domu. Opieka nad takimi osobami bywa naprawdę męcząca i dla opiekuna, i dla chorego. Ciągle podnoszenie i przenoszenie jest uciążliwe. Łóżko ortopedyczne eliminuje wiele takich sytuacji i daje komfort obu stronom.