Rodzaje wózków platformowych

Na hasło „wózki platformowe” każdy z nas wie mniej więcej, czego się spodziewać, ale tylko osoby mające z nimi do czynienia na co dzień zdają sobie sprawę, jak bardzo te wózki różnią się między sobą.

Jakie są typy wózków platformowych?

solidne wózki platformoweWłaściwie jedyny constans w budowie wózków platformowych to platforma na czterech koła i burta, służąca do pchania lub ciągnięcia wózka. Cała reszta może się bardzo zmieniać, w zależności od tego, do jakiego typu ładunków dany wózek jest przeznaczony. Opisany wyżej wózek to wózek jednoporęczowy. Najbardziej podobny do niego jest wózek dwuporęczowy, który ma dwie burty naprzeciw siebie. Oba służą do transportu raczej niewielkich ilości towarów w sklepach i magazynach. Wózki półkowe od dwuporęczowych różnią się w zasadzie tylko faktem posiadania półek, które z reguły można dowolnie regulować. Pozwala to na transport niewielkich paczek. Do paczek świetnie nadają się też wózki osiatkowane – z metalowym koszem o drobnych oczkach na platformie – oraz kontenerowe, z większymi otworami, mające czasem trzy, a czasem cztery ściany. Ciekawym typem są solidne wózki platformowe unoszące (nożycowe), w których platformę można podnieść na określoną wysokość. Jest to wygodne, ponieważ nie trzeba się schylać po towar, żeby podnieść go lub położyć. Oznacza to więc o wiele mniejszy wysiłek dla osoby, która coś przewozi lub okłada, ponieważ oszczędza jej ręce i kręgosłup od większego przeciążania. Ostatnim z omawianych dzisiaj typów są wózki do przewozu płyt, popularne w marketach budowlanych. Można na nich wygodnie oprzeć towary w formie dużych płyt, tak aby miały stabilne oparcie i nie spadły.

Wózki platformowe z reguły wykonuje się z metalu malowanego proszkowo i sklejki, więc są bardzo trwałe i odporne na działanie różnych czynników. Dlatego mogą dobrze służyć nawet przez wiele lat.