Proste elementy montażowe

 

Wykonywanie nawet drobnych prac domowych wymaga czasami zastosowania zaawansowanych technologii, nowoczesnych urządzeń i mnóstwo czasu. Czasami jednak wystarczą proste przedmioty ułatwiające złączenie ze sobą dwóch elementów. Nie wymagają one zaawansowanych umiejętności ani wiedzy. Doskonałym przykładem są tak zwane zip, który można kupić w wielu sklepach.

Zastosowanie opasek zaciskowych

opaski otwieranePierwsze egzemplarze tak zwanej trytytki były produkowane z metalu. Mimo, że występują jeszcze w regularnej sprzedaży, zostały zdominowane przez opaski otwierane z nylonu. Budowa produktu jest dziecinnie prosta. Na jednym końcu odcinka znajduje się główka, a wąska końcówka ma zębatkę. Tasiemka po przewleczeniu przez główkę tworzy prostą, ale wzmocnioną pętelkę. Część, która zostaje, a nie jest potrzebna, można swobodnie odciąć. Ten niepozorny mechanizm pozwalana solidne zaciśnięcie pętelki, która nie rozepnie się samoczynnie. Do tego celu należy użyć śrubokrętu lub przeciąć nożyczkami. Jeżeli uda się rozłączyć opaskę bez przecięcia, można ją ponownie zastosować, w przeciwnym wypadku nie ma na to szans. W sprzedaży znajdują się również zaciski przeznaczonego do wielokrotnego użytku. Ponowny montaż jest możliwy dzięki obecności specjalnej dźwignią, za pomocą którego otwiera się zapadka. Generalnie, trytytka znajduje zastosowanie w spięciu w jedną wiązkę kilka kabli. Jeżeli naprawa ma być przeprowadzona na zewnątrz, lepiej zainwestować w opaski odporne na warunki atmosferyczne.

Najlepszą metodą są często proste rozwiązania. Do takich należą opaski nylonowe, które dzięki swojej budowie mogą połączyć kilka kabelków w jedną wiązkę. Konieczne jest ponadto, by były wyprodukowane z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych atestów i norm użytkowania.