Prawidłowy rozwój roślin

Rośliny narażone są na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, dlatego powinny być odpowiednio ukierunkowane na wzrost i rozwój. Bardziej odporne rośliny poradzą sobie lepiej z wilgocią, mrozem czy zanieczyszczeniem środowiska metalami ciężkimi.

Zastosowanie i pozyskiwanie biostymulatorów

biostymulatoryUprawa roślin wymaga dbałości na wszystkich etapach rozwoju rośliny. Biostymulatory są substancjami biologicznymi, które wpływają odpowiednio na metabolizm, wspomagając procesy życiowe. Dzięki zastosowaniu tych preparatów nie ma potrzeby używania chemicznych środków ochrony roślin. Biostymulatory zawierają ekstrakty z roślin, które posiadają potrzebne aminokwasy, witaminy, enzymy i hormony. Obecne są w nich też ekstrakty zwierzęce, które wpływają właśnie na przemiany metaboliczne. Niekorzystne warunki otoczenia powodują u roślin negatywne zmiany w aktywności enzymów, co wpływa też na pogorszenie jakości plonów. Zadaniem biostymulatorów jest regulowanie wszystkich procesów fizjologicznych w taki sposób, aby rośliny radziły sobie z tymi wahaniami. Zastosowanie we właściwym czasie biostymulatora zapewnia również ochronę przed patogenami. Produkcja biostymulatorów często bazuje na glonach i wodorostach, które zawierają bogaty zestaw witamin i minerałów. Cenne ekstrakty pozyskiwane są też ze skorupiaków, np. krewetek. W podejmowanej walce z grzybami czy mszycami, doskonale sprawdzają się mieszanki na bazie skrzypu i czosnku czy wrotyczu. Ciekawym przykładem biostymulatora jest również ekstrakt z grejpfruta, który wzmacnia system odpornościowy roślin. 

Bezpieczne dla środowiska i korzystne dla roślin biostymulatory, cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób dbających o swoje uprawy. Zwiększanie w naturalny sposób możliwości rozwojowych roślin jest niewątpliwą zaletą tego typu preparatów.