Popularna tkanina z jerseyu

 

Materiał znany nam jako jersey okrzyknięty został tą nazwą na cześć brytyjskiej wyspy Jersey znajdującej się w kanale La Manche. To naprawdę prosta, ale bardzo wygodna i szykowna tkanina, która została upowszechniona przez cenioną na rynku mody Coco Chanel. Warto zapoznać się z paroma informacjami o tej dzianinie.

Prosty, wygodny i szykowny materiał

dzianina jerseyNa rynku obecnie mamy wiele materiałów, które zaskakują nas swoimi właściwościami. Jedne z nich są bardzo drogie, jednak niekoniecznie wyglądają intrygująco. Inne są tańsze, wygodniejsze i prezentują się znacznie lepiej. Jednym z takich materiałów będzie dzianina jersey, którą w Polsce znamy jako spolszczona wersja dżersej. Warto wspomnieć, iż znane nam obecnie sukienki z dżerseju zostały rozsławione przez Coco Chanel, która uwielbiała wyglądać z klasą, a przy tym mieć niesamowity komfort noszenia. Zanim znana projektantka mody pokazała się w tej kreacji jerseyu używano jako tkaniny do produkcji bielizny i odzieży roboczej najczęściej dla rybaków. Wszystko za sprawą higroskopijności i rozciągliwości, które sprawiały się fantastycznie przy ciężkich warunkach pracy. Mimo to dżersej to nie do końca tkanina, ponieważ tkaninę tworzy się z pomocą oczek przeplatających wątek i osnowę. Jersey, czyli dzianina, to po prostu łączenie oczek w rządki bądź kolumny. Mimo to materiał ten zdobył rzeszę pasjonatów i większość osób ma w szafie przynajmniej jedną rzecz właśnie z tego tworu.

Popularność dżerseju rozpoczęła się dawno temu dzięki Coco Chanel, przez co w obecnych czasach możemy cieszyć się naprawdę wygodnymi kreacjami o odpowiednim stopniu rozciągliwości, ale również szykowności samego stroju. Dzianina ta posiada wiele zaskakujących niuansów w swojej historii, o których warto wiedzieć.