Pomocne ustawienia rodzinne

W pewnych kręgach terapia wymyślona przez Berta Hellingera jest naprawdę popularna. W dzisiejszym artykule przedstawimy, o co w tym wszytkim dokładnie chodzi. Na czym polega fenomen ustawień rodzinnych? Wiele osób zastanawia się, czy jest to metoda dla każdego. Z całą pewnością w wielu przypadkach przynosi spodziewane rezultaty.

Udział w ustawieniach rodzinnych jest ciekawym przeżyciem

ustawienia hellingerowskieProblemy w życiu rodzinnym bywają często wymieniane na pierwszym miejscu. Kłótnie, nieporozumienia, a także wzajemne żale są zmorą naszych czasów. Bert Hellinger opracował nowatorska terapię, która wzięła swą nazwę właśnie od jego nazwiska. Ustawienia hellingerowskie są powszechnie praktykowane niemal na całym świecie. Odbywają się w kilkuosobowych grupach pod czujnym okiem certyfikowanego terapeuty. Teoria Hellingera zakłada, że pomiędzy obcymi całkiem ludźmi w określonych warunkach wytwarza się tak zwane widzące pole. Tym oto sposobem osoby uczestniczące w warsztatach zaczynają się zachowywać jak bliscy członkowie rodzin danego pacjenta. Biorą w tym udział również takie mechanizmy psychologiczne jak projekcja, przeniesienie i przeciwprzeniesienie. Warto przy tym podkreślić, ze ustawienia rodzinne nie powinny stanowić jedynej formy psychoterapii, a jedynie jej uzupełnienie. Bert Hellinger zostawił po sobie ciekawą spuściznę. Z jego dorobku korzysta obecnie wielu psychoterapeutów. Każdy chętny na początku jest zapraszany na indywidualną konsultację.

Koncepcja Berta Hellingera jest naprawdę inspirująca. Jej podstawowym założeniem jest to, że u podstaw większości problemów leżą nieprawidłowo ukształtowane relacje rodzinne. Chaos nie sprzyja rozwojowi człowieka. Warto podkreślić, że na daną osobę wpływają nie tylko członkowie najbliższej rodziny.