Poliuretanowa nawierzchnia sportowa

Polacy zdążyli już przyzwyczaić się do tego, że mogą korzystać z boisk z wysokiej jakości nawierzchnią z poliuretanu i trzeba przyznać, że chętnie z nich korzystają. Nie każdy jednak pamięta, że tego typu obiekty sportowe zaczęły pojawiać się w naszym kraju dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a wcześniej dominowały boiska betonowe.

Zalety nawierzchni poliuretanowych 

nawierzchnie sportowe poliuretanoweW porównaniu do boisk wykonanych z betonu nawierzchnie sportowe poliuretanowe stanowią olbrzymi krok w przód, przede wszystkim jeśli chodzi o bezpieczeństwo osób ćwiczących na nich. Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że gra na boiska z betonu była wręcz niebezpieczna, a każdy upadek mógł skończyć się poważną kontuzją, a w najlepszym wypadku bolesnym obtarciem skóry. Nawierzchnie poliuretanowe zdobyły popularność na całym świecie przede wszystkim dzięki znacznie większego bezpieczeństwa zawodników na boiskach z nich wykonanych. Biorąc pod uwagę tylko zewnętrzne nawierzchnie sportowe z poliuretanu w Polsce najpopularniejsze są bieżnie lekkoatletyczne oraz boiska do koszykówki. Nawierzchnie stosowane na tego typu obiektach chronią przede wszystkim stawy, dzięki sprężystości nawierzchni, która amortyzuje uderzenia podczas biegu, zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i w efekcie redukuje zagrożenie wystąpienia kontuzji mięśniowej. Oczywiście tak, jak na każdym boisku w przypadku upadku można się poobcierać, jednak jest to zdecydowanie mniej niebezpieczne, niż na wcześniejszych boiskach z betonu.

Na całym świecie boiska z poliuretanu stają się coraz popularniejsze nie tylko dzięki ich właściwościom poprawiającym bezpieczeństwo zawodników, ale także dzięki wysokiej trwałości i odporności na starzenie się. Jest to też jeden z najtańszych materiałów, dlatego popularność takich obiektów w kolejnych latach będzie się zapewne jeszcze zwiększać.