Podchloryn dobry do basenu ogrodowego

Kto z nas nie lubi korzystać z basenu, gdy temperatura na zewnątrz jest tak wysoka, że nie sposób „usiedzieć”? Dlatego od lat popularne w okresie letnim są domowe baseny, które są nie tylko niedrogie, ale również uszczęśliwią całą rodzinę. Jednak jak poradzić sobie z największą zmorą basenów, jakimi są pojawiające się glony?

Jaki preparat do basenu wybrać?

stabilizowany podchloryn soduPrzede wszystkim musimy wiedzieć, że zielona woda w basenie powstaje w wyniku rozkładania się glonów oraz wytrącaniem z nich żelaza. Dlatego, aby skutecznie oczyścić wodę, należy wybrać preparat, który w swoim składzie posiada stabilizowany podchloryn sodu, ponieważ wykazuje on działanie filtrujące oraz zbijające drobinki wytrąconego żelaza. Należy również pamiętać, że istotne w tego typu detergentach jest również stężenie substancji aktywnej pod względem ilości wody w basenie. Tak więc, jeśli zdecydujemy się oczyścić 2000 litrów wody, należy wybrać preparat o stężeniu minimum 5% jednak nieprzekraczającym 12%, gdyż wyższe wartości mogą pozostać w cieczy i prowadzić do wysuszania skóry oraz powodować alergie kontaktowe. Podchloryn sodu jest zupełnie nieszkodliwy, jeśli używany jest zgodnie z zaleceniami producenta, które są dołączone do opakowania produktu. Kolejną ważną rzeczą jest zachowanie okresu karencji, tzn. po wykonaniu zabiegu oczyszczania wody basenowej, należy wstrzymać się z kąpielą przez 24 godziny, aby pozostałości po związkach sodu oraz chlorku, mogły rozłożyć się w cieczy i zupełnie ulotnić. Kolejną ważną rzeczą w czyszczeniu basenu jest usunięcie z niej osadu, który powstaje w wyniku działania produktu. W tym celu należy zaopatrzyć się w odkurzacz wodny, który wyciągnie z dna „zlepionych” kawałków glonów oraz wytrąconego z nich żelaza. Nie jest to trudne, dlatego nawet nowicjusz powinien sobie bezproblemowo poradzić.  

Dla utrzymania czystości basenu ważne jest powtarzanie zabiegu nawet wtedy, gdy woda jest tylko odrobinę zabrudzona, ponieważ daje to pewniejsze skutki oraz sprawia, że basen jest czysty przez cały sezon. W marketach dostępne są tabletki, które pomagają utrzymać taką czystość na zasadzie zapobiegania procesem pojawiania się glonów.