Nawóz wapniowy w granulkach

 

Na początek warto podkreślić, że nawóz wapniowy w postaci granulek to nawóz węglanowy. Oznacza to, że nie znajdziemy w nim tlenku wapnia, a jego węglan. Taki nawóz ma wolniejsze działanie, jest bezpieczniejszy, ponieważ trudno z nim przesadzić, polecany jest zatem do użytku przydomowego. Jednak prewencyjnie stosuje się go również w uprawach profesjonalnych.

Zalety i przeznaczenie nawozu wapniowego granulowanego

nawóz wapniowy granulowanyNależy zwrócić uwagę na to, że dobrej jakości nawóz granulowany zawiera przynajmniej dziewięćdziesiąt procent węglanu wapnia. Produkuje się go ze skał wapiennych, które poddaje się kilku etapom przeróbki – skały najpierw się oczyszcza, następnie kruszy, mieli, suszy, by na końcu zgranulować je do ostatecznej postaci. Nawozem wapniowym granulowanym nie jest kruszony i przerabiany dolomit – ten jest mieszanką węglanu wapnia i magnezu. Nadal jednak jest to warty uwagi nawóz, ponieważ magnez zwiększa jego właściwości neutralizacji wysokiego pH gleby. Jest to drugi bardzo ważny składnik pokarmowy dla roślin. Zawsze jednak należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę rośliny potrzebują. Nawóz wapniowy granulowany jest najlepszy do regularnego stosowania. Nie traci bowiem swoich właściwości w trakcie przechowywania. Trzeba tylko pamiętać, by przechowywać go w miejscu suchym – woda nie zaszkodzi co prawda jego właściwościom chemicznym, jednak może zmienić strukturę granulek, skleić je, a to już może prowadzić do niższej efektywności działania.

Nawóz wapniowy w postaci granulek stosować można niemalże przez cały rok –  od wczesnej jesieni po wczesną wiosnę. Nie trzeba, a wręcz nie należy nawozić nim latem. Stosuje się go zapobiegawczo, ponieważ działa powoli. Nie jest agresywny i nie zaszkodzi uprawom tak jak może się to stać w przypadku nawozu wapniowego tlenkowego – ten stosuje się tylko interwencyjnie, w ostateczności i pod okiem profesjonalisty.