Najlepszy filament do drukarki 3D

Drukowanie przestrzenne, czyli inaczej drukowanie 3D to przyszłość dla wielu branż. Już dziś, mimo iż drukowanie tym sposobem jest jeszcze mocno ograniczone możemy drukować części i podzespoły dla przemysłu, czy też protezy kończyn o idealnym, anatomicznym kształcie. 

Filamenty do drukarek 3D 

filament do drukarki 3dDrukarki 3D to skomplikowane urządzenia i bardzo różniące się między sobą przeznaczeniem oraz funkcjami. Najprostsze ich wersje to koszt niewiele ponad tysiąca złotych, natomiast najdroższe kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można na nich wydrukować dosłownie wszystko i kwestią czasu jest drukowanie bardziej skomplikowanych i dużych form, jak na przykład samochody, czy nawet budynki. To zdawałoby się melodia bliżej nieokreślonej przyszłości, lecz tak samo mówiono o druku 3D, z jakim mamy do czynienia już dziś. Jednak tak jak tusz jest potrzebny w zwykłej drukarce, tak drukarka 3D potrzebuje filamentu. Jest to cienka, termoplastyczna żyłka, wykonana z różnych rodzajów materiałów. Tymi najbardziej popularnymi filamentami są te wykonane z PLA i ABS. Są też one najtańsze na rynku. Filament do drukarki 3D kupimy w każdym sklepie, który jest osadzony w tej branży. Mowa tu zarówno o sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Filamenty są sprzedawane w formie żyłki nawiniętej na szpule. Mogą mieć one długość od kilkunastu centymetrów do nawet kilku metrów – w zależności od przeznaczenia. Koszt filamentów zależy od wielu czynników, przede wszystkim od materiału, z jakiego są wykonane oraz od jego ilości. 

Im lepszą drukarkę 3D posiadamy tym lepszej jakości filamentu będziemy potrzebowali. Na szczęście w sklepach znajdziemy każdy jego typ i nie ma powodów do obaw, że nie znajdziemy tego właściwego. Warto zaznaczyć, że filamenty renomowanych producentów są bardziej wydajne.