Na jakiej zasadzie działa rozrzutnik do obornika?

Rozrzutnik nawożący użytki rolne to jedna z najważniejszych urządzeń, które towarzyszą rolnikowi w jego pracach. Tego typu maszyny bardzo zmieniły się na przestrzeni lat, a ich nowoczesny wygląd oraz osprzęt techniczny jest nastawiony na wydajność i niezawodność pracy w każdych warunkach. Na czym polega praca typowego rozrzutnika wyposażonego w skrzynię ładunkową?

Najważniejsze cechy, jakie posiada rozrzutnik do obornika

rozrzutnik do obornika cenaRozrzutniki najczęściej używane w polu, to konstrukcje skorupowe. Oznacza to, że posiadają one przestrzeń załadunkową, która jest wypełniana nawozem za pomocą innych maszyn. W zależności od potrzeb danego gospodarstwa wybór danego modelu jest uzależniony od ładowności. Aby wybrać najbardziej odpowiadający nam rozrzutnik do obornika cena jest więc w bezpośredni sposób uzależniona od ładowności. Możemy spotkać wersje jednoosiowe, dwuosiowe lub nawet trzyosiowe. Te ostatnie są wykorzystywane przez największe gospodarstwa, na których uprawia się bardzo dużą ilość płodów rolnych. Nowoczesne rozrzutniki tym różnią się od ich wersji z dawnej epoki, że posiadają specjalne adaptery, dzięki którym roztrząsanie różnych rodzajów obornika nie przysparza problemów. Można w ten sposób łatwo rozrzucać obornik, torf czy kompost. Cały mechanizm działa precyzyjnie i rozrzuca zawartość na konkretną odległość od 8 do 12 metrów. W tym sposobie pomagają hydraulicznie sterowane zasuwy tylne.

Podczas pracy w polu najważniejsze jest bezpieczeństwo. Od lat słyszy się o wypadkach przy pracach wykonywanych w sezonie. Nowoczesne rozrzutniki obornika spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i są wyposażone w blokady, takie jak hamulec ręczny postojowy czy ręczny pneumatyczny. Maszyny posiadają także oświetlenie drogowe oraz błotniki.