Maszyny rolnicze, wozy paszowe – czyli jak ułatwić życie rolnikowi

Dawniej rolnik miał bardzo ciężką pracę. Wszystko było robione ręcznie. Dojenie krów, oprzątanie ich, sianie, sadzenie, żniwa, podorywka itd. Jedynym ułatwieniem jeszcze kilka lat temu był koń i kilka maszyn, które pomagały, co nie zmienia zdania, że wszystko i tak musiał operować człowiek.

Wozy paszowe i inne maszyny

paszowózDzisiaj, to wszystko wygląda całkowicie inaczej. Dzisiaj rolnik wsiada do swojego nowego ciągnika, zakładając pług iluś tam skibowy i jeździ. Wiadomo, że dzisiaj każdy prawdziwy rolnik ma też wile więcej ziemi niż dawniej, ale to jest akurat całkowicie zrozumiałe, więc nawet 500ha już nikogo nie dziwi. Jednak nie chciałbym nawet sobie wyobrażać ile czasu potrzebowałby rolnik na obrobienie tych 500ha. Co więcej dzisiaj nawet przy oprzątaniu zwierząt jest duża różnica. Dzisiaj mamy wozy paszowe, które zdecydowanie zwiększają szybkość pracy. Popularne ostatnio paszowozy są bardzo dużym przyspieszeniem dla rolników, ponieważ nie muszą sami przynosić siana, słomy czy paszy, tylko wszystko mieszają i za pomocą tej o to maszyny mogą im to wsypać. Jak widać jest to bardzo ciekawe, jak wszystko się zmieniło, tym bardziej, że jeszcze moi rodzice opowiadają, jak pomagali na wsi przy żniwach jakieś 35 lat temu. Wszystko tak jak wspominałem na początku było robione ręcznie, a dzisiaj, wcale nie wiele później i wszystko jest lata świetlne przed tym, co było. Powiem szczerze, że dzisiaj rolnik męczy się bardzo, ale do czasu, gdy stać go na wynajęcie ludzi, a takich jest sporo.

Powiedziałbym nawet, że za niedługo nie będzie już małych rolników, tylko wszystko jest wykupowane przez tych, którzy chcą się rozwijać do bardzo dużych obszarów. Czy jest to dobre? Z pewnością nie jest złe, że ktoś, kto ma dobry pomysł rozwija się zabierając tym, którzy pomysłu nie mają.