Kotły gazowe niskotemperaturowe i kondensacyjne

W ogrzewaniu coraz częściej wykorzystuje się gaz. Jeśli chodzi o kotły gazowe, to do wyboru są różne rodzaje takich kotłów. Obecnie dużą popularnością cieszą się kotły niskotemperaturowe. Sprawność maksymalna takich kotłów wynosi około 85%.

Ogrzewanie gazowe i elektryczne w budynkach

niezawodne instalacje grzewcze w bydgoszczyNajwiększą sprawność posiadają jednak kotły kondensacyjne. Ich sprawność osiąga wartość 104%. W instalacjach grzewczych można wykorzystywać też gaz płynny. Gaz ten jest mieszanką takich związków chemicznych jak propan i butan. Do ich spalania również używa się kotłów kondensacyjnych. Sprawność tych kotłów także wynosi 104%. Nowoczesne instalacje grzewcze pozwalają na spalanie oleju opałowego. Do spalania oleju wykorzystuje się zarówno kotły niskotemperaturowe jak i kotły kondensacyjne. Sprawność tych pierwszych wynosi 88%, a drugich dokładnie 100%. Tego typu niezawodne instalacje grzewcze w bydgoszczy wybierane są coraz częściej. Do ogrzewania domów i mieszkań wykorzystuje się też energię elektryczną. Tu stosuje się albo grzejniki elektryczne albo nowoczesne urządzenia, jakimi są pompy ciepła. Jeśli chodzi o grzejniki elektryczne, to ich sprawność wynosi 100%. Trzeba jednak wiedzieć, że sprawność określana powyżej 100% jest jedynie sprawnością maksymalną umowną. Jeszcze nie tak dawno temu kotły gazowe nie mogły odzyskiwać ciepła pochodzącego ze spalin. Nowoczesne kotły potrafią już to robić, dlatego ich sprawność jest znacznie wyższa.

Obecnie wykonuje się kotły do instalacji grzewczych z takich materiałów, które zapewniają pełne bezpieczeństwo nawet przy wysokich temperaturach. Kotły pracują zazwyczaj wraz z kondensacją i w czasie tej pracy nie ma ryzyka uszkodzenia. Tak więc bardzo ważny jest wybór źródła ciepła w instalacji grzewczej, bo to wpłynie na jakość ogrzewania i koszty eksploatacji.