Kostka brukowa – czy warto?

Wybór odpowiedniego materiału, który posłuży nam do utwardzenia nawierzchni, wcale nie jest taki prosty, jaki może wydawać się na pierwszy rzut oka. Producenci oferują szeroką gamę różnych materiałów budowlanych, które różnią się zarówno zastosowaniem, jak i wyglądem. Jednym z najpopularniejszych produktów tego typu jest kostka brukowa. Czy warto kupić taki materiał i jak go układać?

Jaką kostkę brukową wybrać?

układanie kostki brukowejKostka brukowa uważana jest za jeden z najtrwalszych i najbardziej uniwersalnych materiałów przeznaczonych do utwardzania powierzchowni. Jej główną zaletą jest to, że wygląda ona dobrze na posesjach prywatnych, jak i na tych przeznaczonych do użytku publicznego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kostki brukowej, które różnią się od siebie wyglądem i miejscem przeznaczenia. Do najpopularniejszych terenów, w których używany jest ten materiał, zalicza się między innymi powierzchnie parkingów, stacji benzynowych, chodników czy alejek parkowych. Przy wyborze tego materiału warto przemyśleć układanie kostki brukowej, ponieważ dzięki różnorodności barw i kształtów mamy możliwość tworzenia oryginalnych kompozycji. Przy układaniu tego materiału należy pomyśleć o możliwości dobrego odprowadzania wody z jego powierzchni. Najczęściej stosuje się zasadę pochyłego układania kostki, które pozwoli na spływ wody w miejsce nieutwardzonego gruntu. Układanie kostki brukowej składa się z kilku elementów, takich jak stworzenie wykopu (tzn, korytowanie), ułożenie krawężników, wykonanie podsypki czy piaskowanie. Jeżeli nigdy nie mieliśmy styczności z układaniem takiego materiału, to warto skorzystać z pomocy fachowców wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.

Odpowiednio ułożona kostka brukowa może posłużyć nam przez wiele lat. Pozwala ona nie tylko na skuteczne utwardzenie powierzchni, ale dodaje również atrakcyjności każdej posesji ze względu na różnorodność barw i kształtów. Dzięki solidności i trwałości wykonania sprawdzi się dobrze w każdych warunkach.