Kiedy nie masz pojęcia o wędkarstwie

 

Zabrzmi to pewnie stereotypowo, ale… większość kobiet naprawdę nie ma pojęcia o wędkarstwie. Załóżmy więc sytuację, w której w dość szybkim tempie musimy opanować „podstawy” wędkarstwa, ponieważ wymagają tego od nas jakieś okoliczności. Szybko okaże się, że wiedza o tym, gdzie jest początek, a gdzie koniec wędki, zdecydowanie jest dopiero początkiem.

Czym jest w wędkarstwie ripper?

ripper wędkarskiSłowo „ripper” do jezyka polskiego zostało zapożyczone z języka angielskiego i społecznie nie mamy z nim najlepszych skojarzeń. Określenie to, poza językiem angielskim, wykorzystywane jest jednak popularnie również w wędkarstwie. Okazuje się, że jeśli mamy na myśli ripper wędkarski, musimy pomyśleć o nim jako o czymś kuszącym. Ripper wędkarski jest bowiem typem sztucznej przynęty, która wyglądem, a przede wszystkim ruchem, jaki wywołuje jej względem płynąca woda, przypomina małą rybkę. Przynęta ta, jak zresztą każda przynęta wędkarska, wyposażona jest w haczyk, który wbija się w podgardle ryby. Oczywiście, byłoby za łatwo, drogie panie, gdyby był tylko jeden rodzaj rippera. Przynęty tego typu różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale również rodzajem uzbrojenia, czyli rodzajem wspomnianych haczyków. Najczęściej wykorzystywanym ripperem jest ten, który uzbrojony jest w główkę jigową, czyli prosty haczyk z ołowianym obciążeniem. Ze względu na haczyki, rozmiary i kolory wyróżnia się kilka typów ripperów, a najpopularniejszymi z nich są kopyta, przynęty typu aqua, diamondy i sharki.

Jeśli chodzi o wykonanie, to najczęściej rippery wykonywane są z gumy, silikonu lub materiału typu PVC. Wydaje mi się jednak, że jest to już wiedza, której nikt nie będzie od nas nigdy wymagał. Ale na pewno przyda się, gdy panowie zaczną rozmawiać o wędkarstwie, a my będziemy w stanie zaskoczyć ich tego typu informacją.