Jak się montuje instalację fotowoltaiczną?

Wiele osób, aby skorzystać z darmowej energii elektrycznej montuje na swoich dachach panele fotowoltaiczne. Jednak wielkość instalacji ma znaczenie, ponieważ od tego zależy ilość wytwarzanego przez nią prądu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna instalacje fotowoltaiczneprzeznaczona dla domu jednorodzinnego powinna zostać założona w przeciągu jednego do trzech dni w zależności od jej wielkości. Opóźnić pracę mogą złe warunki pogodowe albo nietypowa konstrukcja struktury na której mają być umieszczone panele. Oczywiście kąt i położenie naszego dachu mają ogromne znaczenie. Panele słoneczne powinny być skierowane na południe z możliwym odchyleniem o kilkanaście stopni. Najlepiej jeśli panele słoneczne będą pochylone pod kątem 35 stopni. Jeśli powierzchnia naszego dachu skierowana jest w inną stronę konieczne będzie zamontowanie dodatkowych wysięgników lub możemy je zamontować na ziemi. Najważniejsze jest, aby były wystawione na działanie promieni słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są instalacje fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały a większość urządzeń czy sieci energetyczne wymagają prądu zmiennego, dlatego konieczne jest jego przekształcenie napięcia i w tym celu montowane są inwertery. Możemy również spotkać to urządzenie pod inną nazwą np. falownik, przetwornica czy konwerter mocy, jednak to jest jedno i to samo urządzenie tylko tyle, że producent nazwał je inaczej. Falownik należy połączyć z panelami słonecznymi za pomocą okablowania.

Zestaw instalacji fotowoltaicznej składa się również z akumulatora wraz z regulatorem ładowania oraz liczników zużycia i produkcji energii elektrycznej. Połączenie tych wszystkich elementów ma zapewnić ciągłość przesyłu energii. Montaż paneli jest bardzo prosty i możemy go wykonać sami.