Jak mierzyć twardość?

 

W zakładach pracujących ze stalą bardzo często zachodzi potrzeba określenia właściwości mechanicznych danego materiału. Oczywiście najprościej jest zapytać producenta danej stali, ale nie zawsze jest to możliwe lub potrzebujemy przeprowadzić badanie we własnym zakresie. W takiej sytuacji z pewnością przyda nam się twardościomierz, który do odpowiedź na wiele pytań.

Jak działa twardościomierz?

twardościomierz przenośnyWarto wyjaśnić w przypadku których materiałów stalowych używa się twardościomierza. Przede wszystkim bardzo rzadko mierzy się twardość blach o grubości poniżej pięciu milimetrów. Twardościomierz najczęściej wykorzystuje się w przypadku tak zwanych kostek stalowych, w których frezuje się odpowiednie kształty według zamówienia inwestora. Sam proces pomiaru twardości jest dość porosty, choć trzeb trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim badany materiał należy solidnie umocować w uchwycie. Koniecznie należy go oczyścić i odtłuścić specjalnym preparatem. Dopiero wtedy można rozłożyć twardościomierz przenośny, który w zależności od jego typu wciśnie wgłębnik w materiał, po czym przymiarem określimy twardość materiału w odpowiedniej dla danego twardościomierza skali. Najczęściej nie bada się całej partii materiału przeznaczonego do obróbki skrawaniem. Wystarczy zbadać kilka próbek materiału, by mieć pewność, że mamy do czynienia z materiałem jednolitym w całej partii.

Koszt zakupu twardościomierza z pewnością nie należy do najniższych. Nie mniej jednak warto poczynić taką inwestycję, ponieważ nie spotkamy się z reklamacją ze strony klienta, który zamówił u nas materiał o określonych parametrach mechanicznych. Błędy w produkcji i przede wszystkim w zamówieniu materiału się zdarzają, a twardościomierz przenośny z pewnością pomoże je wyeliminować.