Importerzy towarów z Chin

Transport towarów z Chin do Polski to dość spore przedsięwzięcie. Polscy producenci nie są w stanie wyprodukować towarów tak tani, jak Chińczycy. Przedsiębiorca niemający doświadczenia w Imporcie towarów może szukać kontaktów biznesowych na platformach handlowych.

Obowiązki importera z Chin

importerzy z chinJednak ocena wiarygodność chińskiej firmy, jest utrudniona ze względu na barierę językową, odległość. Można samodzielnie zweryfikować dostawę, czy produkowane towary są zgodne z normami. Jeśli wszystko jest zgodne z prawem, można pomyśleć o audycie firmy. Najlepiej podczas produkcji przeprowadzić osobiście ocenę jakości towarów. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, można zacząć organizować transport oraz załatwiać formalności. Towar z Chin do Polski może zostać wysłany od ręki, jednak czas dostawy uzależniony jest od środka transportu. Przed rozpoczęciem współpracy import powinien ustalić zasady, w jaki sposób będą dokumentowane transakcję. Faktury są podstawą do wliczenia wydatków w koszty. Podczas odprawy celnej wystawione są dokumenty SAD lub PZC, która są ważne w księgowości. Polscy importerzy z Chin mogą skorzystać z uproszczonej procedury importu towaru. Odroczony VAT pozwala rozliczyć VAT od importu bez konieczności wcześniejszej opłaty podatku do urzędu celnego. Dla nowych firm kwestie podatkowe związane z importem towarów spoza krajów UE mogą być dużym wyzwaniem. Można skorzystać z usług agencji celnej, która zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z kontrolą celną. 

Przedsiębiorca zgłaszający importowany towar z Chin do kontroli celnej, nie musi się wstawiać się w porcie. Biuro rachunkowe świadczą również usługi w zakresie kwestii celno-skarbowych podczas importu towarów. Pomoc specjalisty z zakresu podatków może ustrzec importera przed karami wynikającymi z błędnych rozliczeń.