Filmowanie dronem – nie takie łatwe jak to się wydaje

Drony są ostatnimi czasy bardzo popularne. Nie tylko wśród dzieci i młodzieży, którzy chętnie typują je wśród swoich prezentów na święta czy z okazji urodzin, ale także lot dronem czy filmowanie dronem okolicy należy do świetnej rozrywki również wśród dorosłych.

Dron jest lekki

dronWszystkim się jednak wydaje, że sterowanie dronem jest bardzo proste i nie niesie za sobą żadnych utrudnień. Sprawa jednak nie jest taka prosta, a już sam lot dronem (nie mówiąc o tym, że filmowanie dronem to już całkowicie inna bajka) wymaga sporych umiejętności i przynajmniej kilku godzin treningu, aby nasz lot był efektowny i niezakończony upadkiem maszyny z wysokości. Wytrzymały dron do filmowania w Polsce jako bezzałogowy statek powietrzny jest stosunkowo lekki, dlatego też nie jest odporny na działanie takich czynników, jak na przykład porywisty wiatr czy inne warunki atmosferyczne. Słaba widoczność (na przykład w rejonie śląsk) spowodowana smogiem czy innymi pyłami unoszącymi się w powietrzu znacznie zmniejsza jego widoczność. Wpływa to także na fakt, że filmowanie dronem nie jest możliwe w każdej sytuacji. Filmy powstałe w niekorzystnych warunkach bądź też powstałe w sytuacji, kiedy to użytkownik drona nie jest do końca obeznany ze sprzętem powoduje, że filmy znacznie tracą na swojej wartości – są często rozmyte czy niezbyt dobrej jakości. Filmowanie dronem wymaga więc sporych umiejętności oraz kreatywności. Z pomocą przychodzą coraz częściej organizowane w Polsce szkolenia dotyczące prawidłowego obsługiwania się urządzeniem oraz technik odpowiedniego filmowania. Odbywają się one między innymi w Katowicach.

Są cennym źródłem wiedzy zarówno dla tych, którzy mają już za sobą zapoznanie z dronami i ich specyfiką, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podniebną fotografią i filmowaniem.