Eternit – efektywna utylizacja

 

Pokrycie dachu to kwestia bardzo istotna. Warto się do niej bardzo przyłożyć. Jeszcze do niedawna panowała moda na pokrywanie dachów eternitem. Na dzień dzisiejszy stosowanie tego materiału jest zakazane a ten kto posiada dach z eternitowym pokryciem jest zobowiązany do jego szybkiego usunięcia. Zgodnie z rozporządzeniem mamy na to zaledwie kilka lat. 

Skuteczne usuwanie azbestu

demontaż eternituW skład eternitu wchodzą drobne włókna azbestowe, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Właśnie z tego powodu demontaż eternitu jest nie tyle zalecany co obowiązkowy. Niemniej jednak pod żadnym pozorem nie możemy samodzielnie usuwać eternitu. Jest to materiał, który pod wpływem wstrząsów może się rozwarstwiać powodując rozprzestrzenianie się pyłu azbestowego. Z tego powodu za utylizację azbestu muszą odpowiadać osoby odpowiednio przeszkolone. Na chwilę obecną w Polsce działa już całe mnóstwo firm, które zajmują się profesjonalnym usuwaniem azbestu z dachów. Posiadają oni w swoim zaopatrzeniu specjalne odkurzacze, które odpowiadają za skuteczne pochłanianie drobinek azbestu unoszącego się podczas demontażu. Na dzień dzisiejszy bardzo często liczyć możemy na różnego rodzaju dofinansowania do usuwania azbestu. Koniecznie jednak zwracajmy uwagę na to, że dofinansowanie możemy otrzymać na usuwanie azbestu a nie na stworzenie nowego poszycia. Wiele osób błędnie myśli, że składając wniosek o tego typu dofinansowanie dostaną oni pieniądze na nowy dach.

Ogólnie rzecz biorąc usuwanie azbestu jest procesem, który prędzej czy później dotknie wszystkich budynków pokrytych eternitem. Zgodnie ze wspomnianym już rozporządzeniem będziemy zmuszeni do usunięcia eternitu. Jeśli tego nie zrobimy do roku 2032 do możemy zostać ukarani karą finansową. Warto więc mieć to na uwadze.