Detektor gazowy w domu

Raz na jakiś czas do naszych domów trafiają detektory gazowe – zazwyczaj w rękach pracowników gazowni, którzy pojawiają się, by sprawdzić szczelność instalacji. W niektórych przypadkach te obowiązkowe kontrole mogą być jednak niewystarczające. Wtedy warto zastanowić się nad wzięciem spraw w swoje ręce.

Nieoceniona pomoc detektora gazowego

Detektor gazowyDetektory gazowe używane są w gospodarstwach domowych także przez osoby prywatne. Zapewniają nam bezpieczeństwo, podczas gdy my nie możemy czuwać nad nim dwadzieścia cztery godziny na dobę. Urządzenia te zostały docenione między innymi przez rodziny z małymi dziećmi, którym zdarza się niepostrzeżenie odkręcić kurek z gazem. Oczywiście coraz bardziej popularne stają się kuchenki elektryczne i płyty indukcyjne, jednak dostosowanie się do nowych warunków dzięki detektorom gazowym (zamiast wymianie sprzętu kuchennego) jest dużo szybsze i łatwiejsze. Zainstalowanie detektora jest dobrym rozwiązaniem także dla osób mających kłopoty z pamięcią. Dźwięk alarmu natychmiast poinformuje ich o niedokręconym kurku, zanim stężenie gazu osiągnie niebezpieczny dla życia poziom. Kolejną okolicznością, która powinna skłonić nas do wybrania takiego urządzenia, są problemy z węchem. Dotyczy to nie tylko starszych osób, ponieważ okresowe bądź stałe zaburzenia powonienia mogą pojawić się również przy niektórych chorobach, z powodu operacji czy też przyjmowanych leków. W takim przypadku nie będziemy w stanie wyczuć ulatniającego się gazu, niezależnie od jego stężenia i intensywności zapachu, co stwarza zagrożenie wybuchem, nie wspominając o zatruciu. Detektor gazowy oprócz alarmu dźwiękowego jest zazwyczaj wyposażony również w sygnał optyczny (np. migającą diodę), dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby głuchonieme.

Niewielkie rozmiary i łatwość instalacji są niewątpliwymi zaletami detektorów gazowych. Prawidłowo zamontowane, nie rzucają się w oczy, dyskretnie czuwając nad naszym bezpieczeństwem. Jeśli nie chcemy wymieniać całej kuchenki, a stan naszej instalacji gazowej pozostawia wiele do życzenia, lub zdarza nam się zapomnieć o wyłączeniu gazu, warto rozważyć wprowadzenie tego rozwiązania do naszego domu.