Co to jest Big Bag?

Właściwy rozładunek towarów jest bardzo trudny, szczególnie jeżeli mowa o towarach sypkich. Wystarczy bowiem nawet lekko rozerwać worek, w którym transportujemy takie surowce, aby narazić się na znaczne straty finansowe. Z tego też względu opracowano procedurę rozładunku tego typu surowców.

Jak wykonać rozładunek typu Big Bag?

rozładunek big-bagWłaściwy transport i rozładunek przewożonego ładunku jest bardzo ważny dla jego bezpieczeństwa. Szczególnie jest to istotne w przypadku nietypowych surowców, takich jak mąka, kawa i inne  sypkie materiały. Jeśli nie zachowany odpowiedniej ostrożności podczas rozładunku takich materiału, możemy narazić się na znaczne straty. Z tego też względu w przypadku tego typu surowców, wykonuje się tak zwany rozładunek big-bag. Na czym polega taka metoda rozładunku? Przede wszystkim przewożone surowce są zapakowane w specjalne, odporne na rozdarcie worki, lub też specjalne kontenery, które nazywa się potocznie Big-Bagami. Są one także wyposażone w specjalne elementy, które ułatwiają ich bezpieczne zapełnianie i opróżnianie w sposób w pełni zmechanizowany. Dodatkowo, podczas samego przenoszenia takiego worka, jest on chroniony przez specjalne rusztowanie, które ma na celu dodatkowo zabezpieczać go przed rozdarciem. Szczególnie jest to istotne gdy dany worek Big Bag jest przenoszony za pomocą dźwigu, którego chwytak mógłby rozedrzeć nawet wzmocniony worek. Elementem rozładunku big bag jest też użycie odpowiednich transporterów – nie mogą być to popularne transportery taśmowe, ale raczej używa się transporterów łańcuchowych.

Rozładunek niektórych typów surowców czy też materiałów jest nieco bardziej skomplikowany. Mowa tu przede wszystkim o surowcach sypkich, które mogą wymagać nieco innego podejścia niż materiały stałe. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich, opracowanych procedur rozładunku.