Budowanie placu zabaw

 

Noworodki i niemowlaki, bawią się tylko w towarzystwie rodziców i nie potrzebują specjalnych zabawek w pierwszych miesiącach życia. Kiedy zaczynają siedzieć, a potem chodzić, to plac zabaw zaczyna być w ich zasięgu.

Jak musi być zbudowany plac zabaw?

budowa placu zabawMiejsce gdzie przebywają dzieci, musi być przede wszystkim bezpieczne, bo maluchy są nieprzewidywalne i często się przewracają w najmniej oczekiwanym momencie. Dzieci, które potrafią już chodzić, uwielbiają spędzać czas na placu zabaw, bo to ich prawdziwy raj. Budowa placu zabaw musi być zorganizowana, aby znajdujące się na nim przyrządy nie znajdowały się zbyt blisko siebie. Musza mieć odpowiednie zabezpieczenia i najlepiej, aby cały plac znajdował się na specjalnej, miękkiej nawierzchni amortyzującej upadki. Idąc na plac zabaw znajdujący się w parku, zakładamy, że jest odpowiednio zbudowany i przystosowany do użytku przez dzieci. Jednak nie mamy na to wpływu i możemy jedynie sprawdzać, czy posiada wymagane certyfikaty i na własnej skórze je testować. Jeżeli chcemy sami wybudować plac zabaw dla dziecka w ogrodzie, to od podstaw mamy wpływ na jego kształt i konstrukcje. Najlepsze są place zabaw wybudowane z drewna, gdyż to ekologiczny materiał, który będzie służył przez wiele lat. Jeżeli będzie on wykonany z lekkiego aluminium, to powinien być wzmocniony w newralgicznych miejscach i dobrze przytwierdzony do podłoża, aby nie przewróciły się jego poszczególne elementy pod ciężarem dziecka. W sklepach budowlanych możemy kupić place zabaw do samodzielnego złożenia.

W każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilka placów zabaw, które będą zbudowane w odpowiedni sposób. Pomimo tego, zabawa na nim musi się zawsze odbywać pod czujnym okiem mamy, lub taty., bo tylko wtedy nasz maluch będzie bezpieczny.