Bryczesy dla pań

 

Jazda konna to jeden z nielicznych sportów, w których panie rywalizują bez podziału na płeć razem z mężczyznami. W historii jeździectwa stroje dla panów były zawsze związane z użyciem spodni, jednak panie jeszcze na początku ubiegłego stulecia jeździły w sukniach na specjalnych jednostronnych siodłach.

Bryczesy jeździeckie dla kobiet

bryczesy damskieSpodnie do jazdy konnej muszą charakteryzować się wygodą i funkcjonalnością. Inne stroje przeznaczone są do występów na oficjalnych zawodach, gdzie najczęściej posiadają one biały kolor zgodnie z tradycjami. Posiadają one dodatkowe wyposażenie, które powoduje, że jazda staje się znacznie przyjemniejsza, łatwiejsza i bezpieczna. Bryczesy damskie mają przede wszystkim wysoki stan, co uniemożliwia wysuwanie się odzieży górnej partii ciała w ruchu, zwłaszcza w skokach  czy konkurencji WKKW. Mają też niewielką wszywaną od wewnątrz kieszonkę, gdzie w wersji treningu terenowego czy rekreacji jest miejscem na niewielkie niezbędne przedmioty na przykład telefon zabierany dla bezpieczeństwa. Najważniejszym jednak elementem tej części kobiecej odzieży jeździeckiej jest tak zwany lej, czyli naszycie od wewnętrznej strony uda i pośladków warstwy materiału, najczęściej irchy, bądź jej syntetycznego odpowiednika. Pozwala on na lepsze trzymanie się siodła tymi częściami ciała, które najbardziej do niego powinny przylegać. Optymalna wersja leja jest tak zwany lej pełny, czyli wyszycie od pośladków poprzez całą wewnętrzna stronę nogi.

Sklepy z odzieżą jeździecką oferują paniom oczywiście i białe, tradycyjne spodnie do jazdy konnej, ale również różne wersje kolorystyczne. Dodatkowo producenci pomyśleli o tym, że jeździectwo to sport całoroczny i dostosowali różne rodzaje materiałów do poszczególnych warunków termicznych.